Lavabo Tıkanıklığı Açma

Detaylı bilgi almak için bizi arayın

Bizi arayın: 0 552 304 70 880 552 305 70 88

Kırmadan Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo tıkanıklığı günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık kırmadan lavabo tıkanıklığı açma işlemi yapılmaktadır. Lavaboda atıkların zamanla birikmesiyle lavabo tıkanıklığı ortaya çıkar. Lavaboya atılan atıklar lavabo borusunun direk kısmında zamanla birikir. Lavaboya atık atmaya devam ettikçe, dirseklerde biriken atıklar lavabonun tıkanmasına neden olur. Lavabodan su yavaş gidiyorsa bu durum lavabo tıkanıklığın habercisidir. Bu duruma müdahale edilmezse kısa bir süre sonra lavabonuz tıkanıp, ciddi tesisat sorunlarına neden olacaktır. Banyo lavabo tıkanması ile mutfak lavabosu tıkanıklıkları farklı olaylardır. Banyo lavabosu tıkanıklığına kıl ve sabun artıkları neden olurken, mutfak lavabosu tıkanıklığına organik atıklar ve yağlar neden olur. 

Lavabo Tıkandı Nasıl Açılır?

Evinizde lavabonuz tıkandıysa, basit yöntemlerle tıkanıklık açma işlemi yapabilirsiniz. Tıkanıklığa neden olan cisim borunun derinlerinde yer alıyorsa, basit yöntemler işe yaramaz. Her lavabo tıkanması, yabancı cisimlerden kaynaklanmaz. 

  1. POMPA YARDIMI İLE TIKANIKLIK AÇMA: Lavabo tıkandıysa tıkanan lavaboyu pompa ile açabilirsiniz. Bu yöntem en eski lavabo açma tekniğidir. Lavabonun giriş kısmı süzgeç pompa ile kapatılır. Sonrasında pompalama çalışması yapılır. Lavabonun tıkanmasına neden olan cisimler girişe yakın bir bölgedeyse cisimler çıkartılır. Cisimler derinlerde yer alıyorsa pompalama işlemi lavabo tıkanıklığı sorununu çözmez. 
  2. TEL YARDIMI İLE TIKANIKLIK AÇMA: Tel yardımı ile lavabo tıkanıklığı açılır. Telin bir ucunu kanca şeklinde kıvırıp, kancalı kısmı lavabo borusunun içine sokun. Teli lavabonun altından sifonun bağlı olduğu duvardaki pimaş borusundan gönderin. Sifon borusunu pimaş borusundan çıkartıp tel ile lavabo tıkanıklığı açılır. 

Lavabo Tıkanıklığı Açma Fiyatları

Lavabo tıkanıklık açma fiyatları binanın hangi katında olduğuna ve üst katlardan geri tepme yapmasına göre değişiklik gösterir. Lavabo tıkanıklığı için lavabo açıcı kullanmayın. Lavabo açıcılar kimyasal maddelerdir. Su ile çok hızlı tepkimeye girerler. Tepkime sonucu yüksek ısı meydana gelir. Bu ısı lavabo borusunun büzüşmesine neden olur. Çok sık kullanılan lavabo açıcıları büzüşen lavabo borularının eriyerek delinmesine neden olur. Bu da size ciddi bir masraf çıkartır. 

Kırmadan Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo açma konusunda en etkili yöntem; kameralı lavabo tıkanıklığı açma yöntemidir. Kamera sistemi ile lavabo borusunun içi kontrol edilir. Lavabo tıkanmasına neden olan etkenler kamera sistemi ile kesin olarak belirlenir. Lavabo tıkanma noktası belirlendikten sonra, lavabo tıkanıklığını açmak için çalışmalar başlatılır. Lavabo altındaki sifonu, pimaş borusuna bağlandığı noktadan sökülür. Pimaş borusundan içeri kamera görüntüleme sistemi gönderilir. Kamera borudaki görüntüyü cihazın ekranına yansıtır. Kamera sistemi sayesinde kırmadan lavabo tıkanıklığı açma işlemi yapılır. 

Tıkanıklık yabancı cisimden kaynaklanıyorsa lavabo tıkanıklığını açmak için robot cihazlar kullanılır. Görüntüleme cihazı pimaş borusunun içinden çekildikten sonra, robot cihazlar devreye girer. Robot cihazın içindeki yay ilerleyerek boru içindeki tıkanıklığı açar. Tıkanmaya neden olan cisim parçalanır ya da yayın ucuna dolanıp çıkartılır. Robot işini bitirdikten sonra, kameralı görüntüleme cihazı pimaş borusuna yeniden gönderilir. İkinci kez kamera görüntüleme sistemi ile lavabo tıkanıklığının tamamen açılıp açılmadığı kontrol edilir. Tüm aşamalar bittikten sonra lavabo açma çalışması sonlandırılır. 

Kırmadan lavabo tıkanık açma işlemi tamamen elektronik cihazla kullanılarak yapılır.  Tıkanıklık açma işlemi kamera görüntüleme cihazları kullanılmalıdır. Birçok firma bu işlemi yaparken kamera görüntüleme cihazı pahalı olduğu için kamera görüntülenme cihazı kullanmaz. Kamera görüntülenme cihazı kullanılmadığı zaman, lavabo tıkanıklığının nedeni tam olarak bilinemez.  

Lavabo borusunun yetersiz olması da lavabo tıkanıklığına neden olur. Yeni taşındığınız evde ilk günlerde lavabo tıkanma sorunu yaşıyorsanız, lavabo borusunda eğim sorunu olabilir.  Lavabo borusundaki eğim sorunu, kameralı görüntülenme cihazı ile tespit edilir. Eğim sorunu belirlendikten sonra, sorunun çözülmesi için lavabo borusu yerinden sökülüp yeniden lavabo borusuna uygun eğim verilir. 

Mutfak Tıkanıklığı Açma

Mutfak lavabosu tıkanıklığı diğer lavabo tıkanıklığına göre farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Mutfak lavabosunun tıkanmasına organik atıklar neden olur. Bulaşık yıkarken bulaşıklara yapışan yağlar, sıcak su ile çözünüp lavabo borusun girer. Lavabo borusuna giden atık yağlar lavabo borusunun iç kısmına yapışır. Lavabo borusuna yağ girmeye devam ederse, yapışan yağın üstünde zamanla yeni yağ katmanı oluşur. Bu yağ katmanı borunun iç çapını daraltır. İç çapı daralan lavabo borusu lavabo tıkanmasına neden olur. Lavabo borusun giren yağ kayganlığa neden olmaz.  Lavabonun içine yapışan yağ zamanla kireç benzeri sert bir yapıya dönüşür. 

Basınçlı Su ile Pimaş Yıkama

Basınçlı su ile pimaş yıkama hizmeti genellikle kurumsal firmalara verilir. Kanal yıkama makinesi ile profesyonel yöntemler kullanılarak basınçlı su ile pimaşlar yıkanır. Mutfakta tıkanık açmak için kamera görüntüleme cihazı kullanılır. Mutfak lavabo tıkanıklığı nedeni atık yağlarsa bu sorun robot cihazlarla çözülmez. Robot cihazlar gider borusundaki yağı sökmede yetersiz kalır. Lavabo borusundaki yağı temizlemek için basınçlı su kullanılır.  Kanal yıkama cihazı ile pimaş borusunun içi yağdan arındırılır. Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir