Boru Tıkanıklığı Açma

Detaylı bilgi almak için bizi arayın

Bizi arayın: 0 552 304 70 880 552 305 70 88

Tıkanan Gider Borusu Neden Tıkanır?

Tıkanıklık açma sorunu evlerde ve işyerlerinde çok sık yaşadığımız sorunlardan birisidir. Tıkanıklık sorunu çözmek için, mutlaka bu işi profesyonel bir ekipten destek almalıyız.

En sık karşılaşılan tıkanıklık türü, mutfak lavabosu tıkanıklığıdır. Yemek sonrası tabakların durularken, yemek artıkları giderde birikerek gider borusunu tıkar.  Yemek yağının lavaboya dökülmesiyle birlikte yağlar boruya yapışarak borunun çapını daraltır. Bu da gider borusunun tıkanmasına neden olur. İnşaat halindeki yapılarda boru içine dökülen inşaat kalıntıları gider borusunu tıkar. Boruya verilen meyillin yetersiz olması durumunda gider borusu tıkanır.  Banyoda tıraş olduktan sonra gidere giden kıllar, banyo lavabosunun tıkanmasına neden olur. Zamanla oluşan kireçler banyo lavabosunun borusunun çapını daraltır. 

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Lavabo tıkanıklığı açmak için birçok yöntem kullanılır. Bu sayacağımız yöntemler sadece basit tıkanıklıkları giderir. Basit olmayan tıkanıklıklar için mutlaka uzmandan destek almalısınız. 

  1. Karbonatla tıkanıklık açma: 1 bardak karbonatı lavaboya dökün. Ardından 1 bardak sirke dökün. Elma ya da üzüm sirkesi olması fark etmez. Karbonat ve sirke eşit miktarda olmasına özen gösterin. Karbonat ve sirke kimyasal reaksiyona girerek tıkanıklığa neden olan cisimleri eritir. Yarım saat bekledikten sonra 1 litre kaynamış su dökün. 
  2. Sirke ile tıkanıklık açma: Bu yöntemde sirke ve karbonat açma yöntemine benzer. Lavaboya önce tuz dökün. Sonra aynı oranda sirke dökün. Yarım saat bekledikten sonra 1 litre kaynamış su dökün. Sirke ve karbonat reaksiyona girerek tıkanıklığa neden olan cisimleri eritir. 
  3. Pompa ile tıkanıklık açma: En eski yöntemlerden birisi pompa ile açma yöntemidir. El pompası ile lavabo gideri tamamen kapanacak şekilde kapanır. Sonra pompalama işlemi yapılır. Bu işlemin en büyük dezavantajı tıkanıklığa neden olan cisim çıkarılmaz daha ileriye itilir. 
  4. Lavabo açma teli ile tıkanıklık açma: Askıyı düz bir çubuk haline getirin. Ucunu kanca şeklinde kıvırın. Lavabo giderinin içine sokun. Tıkanıklık yakın bir noktadaysa bu yöntem işe yarar. Yabancı cisim kancaya takılır siz de cismi çıkartırsınız. 
  5. Lavabo Açıcı ile tıkanıklık açma: Tıkanıklığı açmakta en çok kullanılan yöntemlerden birisi kimyasal ürünlerdir. Kimyasal ürünleri kullanmadan önce mutlaka eldiven ve maske takın. Güvenlik tedbirlerine uymalısınız. İşlem öncesi kaynar suyu hazır bekletin. Lavabo açıcıyı tıkalı olan lavaboya dökün. Sonrasında kaynar suyu boşaltın. İşlemden sonra 15 dakika kadar bekleyin. Tıkanıklık açılmışsa lavaboya bol su dökün. 

Tuvalet Tıkanıklığının Sebepleri

Tuvalet ve klozet tıkanıklığının genel sebepleri şunlardır: 

  1. Islak mendil, erimeyen peçeteler ve kadın pedleri
  2. Sünger, temizlik bezleri
  3. Çocukların tuvalete attığı oyuncaklar
  4. Eğimsiz tuvalet gideri
  5. Alçı, çimento, moloz gibi inşaat atıkları tuvalet tıkanıklığına neden olur. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir